Jak zwiększyć ilość klientów w Twojej firmie?

image

Telefon do biura 512 60 40 92

Chmielna 200-020 Warszaw

09:00 – 20:00Od poniedziałku do piątku

1) Dbaj o stałych klientów

Stali klienci to krwiobieg Twojej firmy. Zrób wszystko by ich utrzymać. Koszty utrzymania klienta są siedmiokrotnie mniejsze niż pozyskanie nowego. Walcz o to by klient nie odszedł do kogoś innego i odrzuć wszelką chciwość. Dziś na to nie ma miejsca. Staraj się jak najbardziej zadowolić swoich stałych klientów dając im więcej niż oczekują. Od pierwszego momentu kontaktu do obsługi po sprzedażowej.
Warto wprowadzać formy promowania zakupów dla stałych klientów, specjalne grupy rabatowe, czy zwyczajnie stworzyć nowy wyjątkowy kanał komunikacji dla tej grupy klientów.

2) Walcz ze słabnącą konkurencją

Jeśli tylko zauważysz ze twój konkurent słabnie, organizuje wyprzedaże, zwalania personel, mniej się reklamuje, popełnił błąd o jakim zrobiło się głośno. Wykorzystaj to. W biznesie nie ma sentymentów. Staraj się przejmować klientów konkurencji wszelkimi sposobami Osłabiony konkurent nie będzie miał siły walczyć o odzyskanie pozycji dzięki czemu możesz powiększyć swoją grupę stałych klientów.
Większość firm zapomina o jednej ważnej regule. Na rynku obecnie nie ma próżni, jeśli chcesz zdobyć nowego klienta musisz go po porostu zabrać konkurencji. Paradoksalnie o wiele łatwiej jest to zrobić w momencie kiedy my sami za dużo ich nie posiadamy. Warto przeanalizować rynek i zaatakować odpowiednim momencie.

3) Dokładniej i częściej określaj potrzeby klienta

Klient potrzebuje coraz to nowszych rozwiązań, jego potrzeby ewoluują ciągle się zmieniając. Zadbaj o nie. Monitoruj jego zachowanie, wsłuchuj się w to co mówi i rób to tak często jak tylko możliwe. Nie oznacza to od razu zmiany usługi czy produktu ale zmianę treści marketingowych w taki sposób by na nowo wzbudzić zainteresowanie i pożądanie.
Jeśli nie wiesz jak to zrobić wystarczy przygotować ankietę w której zawrzemy najważniejsze pytania o nasz produkt, usługę, obsługę, sugestie, opinie itd. Ankieta może być anonimowa natomiast po jej wypełnieniu klient powinien otrzymać nagrodę.

4) Zwiększ budżet marketingowy

Paradoksalnie jest to najtrudniejsza do wykonania czynność dla firmy która ledwo wiąże koniec z końcem. Pamiętaj gdy konkurencja prowadzi agresywny marketing w żadnym wypadku nie wolno ci zmniejszyć budżetu na twoje działania jest to równoważne z podaniem się i oddaniem pola. Szczególnie trzeba zadbać o ten stan w przypadku, gdy konkurencja celuje w twoich klientów. Pod żadnym pozorem nie można pozwolić sobie na abdykacje. Wręcz przeciwnie, zwiększ fundusze i walcz o utrzymanie swojego stałego klienta, odpierając ataki. To jest wojna.
Niestety na prowadzenie działań wojennych potrzebne są fundusze. Jednak większość firm działania marketingowe wykonuje w we własnym zakresie bądź najmuje do tego zadania nieodpowiednich partnerów. Działania te muszą być zoptymalizowane, dostosowane do możliwości firmy a jednocześnie celowane w odpowiednią grupę klientów. Mając ograniczone fundusze potrzebujemy skuteczności a nie eksperymentów. Samodzielne próby marketingowe przeważnie kończą się tak samo jak leczenie zapalenia płuc babcinymi metodami zamiast skorzystać z pomocy specjalisty – prędzej czy później i tak trafiamy do szpitala. Natomiast pomoc niekompetentnych firm tym bardziej może nam zaszkodzić.

5) Tnij koszty działań nierentownych

Marketing niestety jest pierwszym działem firmy, który podlega nieustającej obserwacji pod względem kosztowym, a w momencie kryzysu wszystkie oczy a raczej ręce są skierowane w kierunku funduszy z tego segmentu. Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem „Nie stać mnie na reklamę”. Ale co się stanie z ogrodem jak ogrodnik powie że nie stać mnie na wodę ? W sumie to może czekać na deszcz tak samo jak firma na przypadkowego klienta. Tylko czy to ma wtedy sens. Ograniczone i ciągle wyszarpywane środki powodują że niezwykle istotne jest by działania marketingowe były rentowne. Jeśli jakieś działanie nie przynosi ci korzyści zakończ je i spróbuj innego. Niestety w tej kwestii nie ma złotego środka ani magicznej różdżki. To co działało miesiąc temu nie koniecznie będzie działać teraz. Natomiast twoja strategia działań musi być zawsze o krok do przodu niż konkurencji, jednocześnie trzeba stale monitorować wskaźnik ROI ( zwrot z inwestycji ). Nie zapominajmy tez o efekcie fali. Działania marketingowe to nie news telewizyjny ale długofalowa strategia i zanim przyniesie nam korzyści my już zaczniemy się nią dosłownie nudzić. Efekty naszych działań powinny być ciągle monitorowane. W ten sposób szybko zorientujemy się jakie efekty przynosi konkretne działanie , ale też uzbrójmy się w cierpliwość. Na wszystko trzeba czasu

6) Nie obniżaj cen.

Obniżanie cen to pierwszy sposób na ratowanie sytuacji i jednocześnie paradoksalnie droga do bankructwa. Jeśli obniżysz ceny swoich sztampowych produktów czy usług jak potem namówisz kogoś do zapłacenia za ten produkt normalnej ceny? Dużo lepszym pomysłem jest wprowadzenie nowej tańszej okrojonej usługi, tańszej wersji produktu, dodatkowej o mniejszej cenie. W pewnym momencie będzie można wycofać daną pozycję bądź pozostawić ją dla mniej zamożnych klientów czyniąc z niej produkt startowy o mniejszym progu wejścia.

7) Zrezygnuj z nierentownych pozycji w swojej ofercie

Dotyczy to zarówno usług jak i towarów. Powodów jest kilka. Główny jest taki że wprowadzisz oszczędność, dodatkowo koncertując się na silnych pozycjach w swojej ofercie dajesz szansę swojej firmie nie tylko na optymalizacje kosztów ale i wzrost dochodów. Z punktu widzenia marketingowca opłaca się zawsze wspierać takie produkty które pozwalają generować jak największe zyski. Produkty czy usługi marginalne w okresie kryzysu jedynie obciążają firmę.
To tyle. Niestety sami wiemy jak to jest z wdrożeniem takich porad. Dlatego zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń do nas po darmowe konsultacje. Pomożemy ci znaleźć wyjście z sytuacji.
PBM.

About Post Author

image
Mariusz Suplicki

“ ”

 Curtis Samuel Jersey