Tel. 512 60 40 92
Email biuro@biznes-marketing.com

Oddział Warszawa
Chmielna 2/31, 00-020 Warszawa

Oddział Warszawa
Pon. – Pt. 9-18

Jak stworzyć nieszablonowy newsletter firmowy?

W dzisiejszym cyfrowym świecie skuteczny newsletter firmowy może być kluczowym narzędziem do budowania relacji z klientami, zwiększania zaangażowania oraz promocji produktów i usług. Jednak w morzu przeciętnych wiadomości, wyróżnienie się może być wyzwaniem. W tym artykule dowiesz się, jak stworzyć nieszablonowy newsletter firmowy, który przyciągnie uwagę odbiorców i zachęci ich do interakcji.

Dlaczego warto zainwestować w nieszablonowy newsletter?

Newslettery są jednym z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych, które pozwalają na bezpośrednią komunikację z klientami. Oto kilka powodów, dlaczego warto zainwestować w kreatywny newsletter:

 • Budowanie relacji z klientami: Regularne wysyłanie wartościowych treści pozwala na budowanie zaufania i lojalności wśród klientów.
 • Zwiększenie zaangażowania: Kreatywne i interesujące treści przyciągają uwagę i zachęcają do interakcji.
 • Promocja produktów i usług: Newslettery to świetny sposób na informowanie klientów o nowościach, promocjach i wydarzeniach.

Jak stworzyć nieszablonowy newsletter firmowy?

Tworzenie nieszablonowego newslettera wymaga nie tylko pomysłowości, ale także strategicznego podejścia. Oto kroki, które pomogą Ci stworzyć wyjątkowy newsletter:

1. Określenie celu i grupy docelowej

Zanim zaczniesz tworzyć newsletter, zastanów się, jaki jest jego główny cel. Czy chcesz zwiększyć sprzedaż, budować lojalność klientów, czy może edukować odbiorców? Określenie celu pomoże Ci w doborze odpowiednich treści i tonacji.

2. Wybór odpowiedniego narzędzia do tworzenia newslettera

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi do tworzenia i wysyłki newsletterów, takich jak Mailchimp, GetResponse czy SendinBlue. Wybierz takie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i umożliwia tworzenie atrakcyjnych wizualnie wiadomości.

3. Tworzenie angażujących treści

Treść jest kluczowym elementem każdego newslettera. Oto kilka pomysłów na nieszablonowe treści:

 • Historie klientów: Opowiedz historie sukcesu swoich klientów, które pokazują, jak Twoje produkty lub usługi pomogły im osiągnąć cele.
 • Wywiady na wyłączność: Przeprowadź wywiady z ekspertami z branży lub członkami zespołu, aby dostarczyć wartościowych i unikalnych informacji.
 • Porady i wskazówki: Udostępnij praktyczne porady i wskazówki, które mogą pomóc Twoim odbiorcom w codziennym życiu lub pracy.
 • Kulisy firmy: Pokaż, co dzieje się za kulisami Twojej firmy. To może być relacja z wydarzeń, wywiady z pracownikami czy informacje o nowych projektach.

4. Personalizacja i segmentacja

Personalizacja to klucz do skutecznego newslettera. Używaj imion odbiorców i dostosowuj treści do ich zainteresowań. Segmentacja bazy danych pozwala na wysyłanie bardziej trafnych i angażujących wiadomości do różnych grup odbiorców.

5. Atrakcyjny design

Wygląd newslettera jest równie ważny co jego treść. Zadbaj o estetyczny i przejrzysty design, który przyciągnie uwagę i ułatwi czytanie. Oto kilka wskazówek:

 • Używaj obrazów i grafik: Wzbogacenie treści wizualnymi elementami sprawia, że newsletter staje się bardziej atrakcyjny.
 • Zadbaj o responsywność: Upewnij się, że newsletter wygląda dobrze na różnych urządzeniach, zarówno na komputerach, jak i na smartfonach.
 • Przejrzysta struktura: Podziel treść na sekcje, używaj nagłówków i wypunktowań, aby ułatwić nawigację.

6. Wezwanie do działania (CTA)

Każdy newsletter powinien zawierać wyraźne wezwanie do działania. Może to być zachęta do odwiedzenia strony internetowej, zapisania się na webinar czy skorzystania z promocji. CTA powinno być krótkie, konkretne i łatwe do zauważenia.

Jak mierzyć skuteczność newslettera?

Mierzenie skuteczności newslettera jest kluczowe, aby móc ocenić, co działa, a co wymaga poprawy. Oto kilka wskaźników, na które warto zwrócić uwagę:

 • Wskaźnik otwarć (Open Rate): Pokazuje, ile osób otworzyło Twój newsletter. Wysoki wskaźnik otwarć świadczy o skuteczności tematu wiadomości.
 • Wskaźnik kliknięć (Click-Through Rate): Informuje, ile osób kliknęło w linki zawarte w newsletterze. Wysoki wskaźnik kliknięć oznacza, że treść była angażująca.
 • Wskaźnik konwersji: Mierzy, ile osób wykonało określoną akcję po kliknięciu w link, np. dokonało zakupu czy zapisało się na wydarzenie.
 • Wskaźnik rezygnacji (Unsubscribe Rate): Pokazuje, ile osób wypisało się z listy mailingowej po otrzymaniu newslettera. Wysoki wskaźnik rezygnacji może sugerować, że treść nie spełniła oczekiwań odbiorców.

Tworzenie nieszablonowego newslettera firmowego to proces wymagający kreatywności, planowania i ciągłej analizy wyników. Pamiętaj o określeniu celów, tworzeniu wartościowych treści, personalizacji oraz estetycznym designie. Monitoruj skuteczność swoich działań i nieustannie optymalizuj strategie, aby Twoje newslettery były nie tylko czytane, ale także generowały realne korzyści dla Twojej firmy.

Zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku po więcej porad marketingowych.